Rozhovor na téma Americká investiční hypotéka

Rozhovor na téma Americká investiční hypotéka

Americká investiční hypotéka je zajímavou novinkou pro makléře i pro lidi, kteří se chystají investovat na poli nemovitostí. Unikátní produkt  se pyšní hned několika lákavými faktory – lidé nemusejí prokazovat příjmy a neplatí pravidelné měsíční splátky. Detaily jsme probrali s předsedou NEY spořitelního družstva, Lukášem Hartlem.

LH:  Americká investiční hypotéka je  ideální pro klienty,  kteří chtějí rychle investovat do finančně zajímavé nemovitosti. V současné době se na trhu objevuje mnoho domů a bytů, kterých se majitelé zbavují z různých důvodů a někdy jde opravdu o výhodný nákup s významnou slevou a na vyřizování zdlouhavého financování u bank třeba není čas nebo na něj klienti nedosáhnou kvůli povaze svého příjmu.

  • Jak je produkt nastavený, resp. jak to celé funguje?

LH: Produkt jsme nastavili tak, aby dofinancoval 70 % hodnoty nemovitosti, kterou klient chce koupit, ať už je to byt nebo nemovitost typu rodinného domu či objekt pro vícegenerační bydlení. Zafinancovat se dají i rezidenční pozemky.  Klient si může sám zvolit, kdy chce úvěr splatit, smlouvu je možné podepsat na dva roky až pět let. Takovou zajímavostí Americké investiční hypotéky je fakt, že se u ní neplatí pravidelné měsíční splátky, úvěr se splácí až na konci doby trvání smlouvy – celá jistina i s připsaným úrokem. Klienti tedy po celou dobu úvěru nehradí žádné splátky, jen pojištění nemovitosti. 

  • Zmínil jste, že je to rychlé financování, jak se Vám tak rychle daří prověřit příjmy klienta?

LH: U nás zájemci o Americkou investiční hypotéku příjmy neprokazují. A tím, že je nemusejí dokládat tak jako standardně v bance, se celý proces významně zrychlí. Nás zajímá především skutečná hodnota nemovitosti, která je předmětem nákupu a tu zjistíme z odhadu, který nám klient předkládá. Obvykle už klient má k dispozici i smlouvu o smlouvě budoucí, v níž je uvedena finální kupní cena. Příjmy žadatele u tohoto produktu neověřujeme, chceme jen vědět, zda je budoucí klient finančně stabilní a nehrozí mu například insolvence, exekuce, atd. A pokud je schopný zafinancovat 30 % nákupu, tak schválení už nic nebrání.

  • Možnost investovat u Vás tedy mají i poměrně velké skupiny lidí, kteří nemohou získat hypotéku u banky?

LH: Ano, je to tak. Právě tito klienti často mají své vlastní zdroje, a v ne malých částkách, a skutečně jsou to potenciální investoři, kteří nejsou schopni prokazovat své příjmy. Může jít o jednatele společností s ručením omezeným nebo třeba čerstvé podnikatele či ty, kteří optimalizují svou daňovou povinnost.  My jim můžeme úvěr nabídnout, a to z jednoho prostého důvodu – tím, že se úvěr splácí z prodeje nemovitosti, případně jiných vlastních zdrojů klienta, u kterých je schopen prokázat jejich původ. Oni do koupě vkládají svých 30 %  a zbytek financují naším úvěrem a my víme, že ta nemovitost bude prodána ke konci splatnosti úvěru a z výnosu prodeje se uhradí celý úvěr, popř. klient peníze vydělá jinak a úvěr vyplatí.

  • Kdo Americkou investiční hypotéku nejčastěji využívá?

LH: Americká investiční hypotéka je vhodná pro klienty, kteří hledají příležitost v investici do nemovitosti, pro ty, kteří mají nějaké vlastní zdroje a hledají právě to dofinancování. Mnoho našich klientů vnímá, že ceny nemovitostí i v budoucnosti porostou a pokud nyní chtějí koupit nemovitost za výhodnou cenu, právě třeba díky rychlému prodeji, tak ji nyní koupí, podrží ji dva tři roky, protože celou dobu trvání úvěru nesplácejí žádné splátky a na konci doby trvání úvěru tu nemovitost prodávají a z výnosu hradí celý úvěr. 

  • Kde mohou lidé zjistit podrobnosti, kdyby se chtěli o Americké investiční hypotéce informovat?

LH: Doporučuji navštívit webové stránky www.aihypo.cz, je to web, který jsme speciálně pro tento produkt zřídili. Tam najdou všechny detaily i on-line kalkulačku, která jim umožní si předběžně úvěr namodelovat.