Jaký je rozdíl mezi AH a AIH

Jaký je rozdíl mezi AH a AIH

Zatímco Americká hypotéka se na českém trhu už docela etablovala a netradiční překlenovací úvěr, který je možné použít na cokoliv, si našel své příznivce, Americká investiční hypotéka je unikátní nový produkt a slouží především k investování. Klienti jí mohou financovat jakýkoliv objekt sloužící k rezidenčnímu bydlení, ať už se jedná o malý byt, rodinný dům, či multigenerační residenci.

Americká hypotéka

„Americkou hypotéku mohou využít lidé, kteří vlastní nemovitost a potřebují rychle peníze na cokoliv, nemají čas řešit zdlouhavé bankovní financování anebo patří do skupiny lidí, u nichž je složité vykazování příjmů – to jsou například jednatelé společností s ručením omezeným, kteří si nevyplácejí mzdu, nebo čerství podnikatelé, kteří ještě nejsou schopni prokázat příjem daňovým přiznáním anebo daně optimalizují. Jako záruka nám slouží zastavená nemovitost,“ vysvětluje Lukáš Hartl, předseda představenstva NEY spořitelního družstva.

Jde o neúčelový úvěr na 1 rok až 5 let, s nímž lze zafinancovat jak nákup jiné nemovitosti, kupříkladu v zahraničí, tak třeba nákup bytu od města do osobního vlastnictví nebo koupi objektu z dražby, kdy insolvenční správci neradi dávají na prodávané nemovitosti ihned zástavu. Peníze je ale možné použít na cokoliv, třeba i na úhradu okamžitých výdajů. Na konci doby trvání je úvěr splacen prodejem zastavené nemovitosti, popřípadě jej klient splatí z vlastních zdrojů, u nichž prokáže jejich původ, v souladu se zákonem o praní špinavých peněz.

Americká investiční hypotéka

Americká investiční hypotéka oproti tomu slouží pouze k nákupu rezidenčního bydlení v tuzemsku, od malých bytů až po domy, kde může bydlet pospolu více generací. Pokud je koupě nemovitosti velmi výhodná a cena je významně nižší než tržní hodnota nemovitosti, nepotřebují klienti ani žádné vlastní zdroje. Obecně však platí, že klient má alespoň část peněz na nákup k dispozici a Americkou investiční hypotékou dofinancuje zbytek ceny nemovitosti. Půjčit si může až 70 % částky, na kterou je hodnota objektu odhadována, nejvíce však 30 miliónů korun. Úvěrovou smlouvu je možné sjednat až na pět let.

„Tento produkt má výhodu v tom, že umožňuje investovat do nemovitostí i lidem, kteří na běžnou hypotéku nedosáhnou kvůli vysokému věku. Těm může právě dobře koupená nemovitost, která průběžně nabývá na hodnotě, po finanční stránce zajistit klidné stáří. Stejně tak je produkt vhodný pro mladé lidi, kteří už mají něco naspořeno, ale nejsou schopni bankám doložit příjmy, protože ještě studují nebo jsou zaměstnáni ve zkušební době,“ dodává Petr Vondráček, ředitel pro depozitní obchod a marketing NEY spořitelního družstva.

Klienti neplatí žádné pravidelné měsíční splátky a jistinu, tedy celkovou půjčenou částku navýšenou o úrok, splácejí až na konci doby trvání úvěru. Právě toto mají oba produkty společné, stejně jako úrokovou sazbu. Ta je úměrná míře rizika a začíná na 8 % ročně.